foto1
"Słowa nie powinny być większe od czynów." H. Sienkiewicz
foto1
„Talent to tylko wielka cierpliwość.” Anatole France
foto1
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” M. Skłodowska
foto1
„Wykształcenie nie oznacza tego, ile się nauczyłeś, a nawet ile zapamiętałeś. To umiejętność rozróżniania, co wiesz, a czego nie.” A. France
foto1
„Niczego w życiu nie należy się bać. Należy to tylko zrozumieć” M. Skłodowska-Curie

+ 48 579 470 809
spkamienica@spkp.pl
+48 34 32 73 304

Szkoła Podstawowa

im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej


"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, która odbędzie się 4 września 2021 roku.
Akcja Narodowego Czytania została, zapoczątkowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który wraz z małżonką co roku od 2012 roku czytają fragmenty wspaniałej polskiej literatury.
Po przeczytaniu wielu utworów, wśród których znalazło się " Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza patrona naszej szkoły czy " Wesela" Stanisława Wyspiańskiego a także " Balladyny" Juliusza Słowackiego przyszedł czas na kolejną wybitną książkę w kanonie polskich dzieł -"Moralność pani Dulskiej ".
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
 
Nasza szkoła ma w planach przygotowanie własnego Narodowego Czytania w połowie września. Na lekcjach języka polskiego zostaną odczytane fragmenty wymienionego utworu.
Mamy nadzieję, że radość czytania zakorzeni się w uczniach naszej szkoły.
Ewa WachowiczCopyright © 2021 Copyright SP Kamienica Polska Rights Reserved.