foto1
"Słowa nie powinny być większe od czynów." H. Sienkiewicz
foto1
„Talent to tylko wielka cierpliwość.” Anatole France
foto1
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” M. Skłodowska
foto1
„Wykształcenie nie oznacza tego, ile się nauczyłeś, a nawet ile zapamiętałeś. To umiejętność rozróżniania, co wiesz, a czego nie.” A. France
foto1
„Niczego w życiu nie należy się bać. Należy to tylko zrozumieć” M. Skłodowska-Curie

+ 48 579 470 809
spkamienica@spkp.pl
+48 34 32 73 304

Szkoła Podstawowa

im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej


28 marca grupa uczniów klas ósmych udała się z wizytą do Archiwum Państwowego w Częstochowie. Podczas lekcji historii prowadzonej przez pracowników Archiwum mogli dowiedzieć się jak przebiegało Postanie Styczniowe na Ziemi Częstochowskiej i jakie dokumenty pozostały po tym wydarzeniu.
Obszar Częstochowy i okolic znajdujący się według administracji Rządu Narodowego w województwie kaliskim, powiecie wieluńskim stał się terenem walk oddziałów powstańczych z wojskami rosyjskim stacjonującymi w garnizonie częstochowskim. Największe potyczki na ziemi częstochowskiej miały miejsce pod Koniecpolem, Wąsoszem, Kruszyną, Żarkami, Janowem, Ostrowami, Mirowem, Ogrodzieńcem i Prusickiem.
Powstanie Styczniowe na ziemi częstochowskiej było wydarzeniem, które silnie zaciążyło na losach mieszkańców regionu. Wpisało się mocno w świadomości społeczności miasta i okolicznych miast, miasteczek i osiedli, na które spadły rosyjskie represje.
Świadectwem zdarzeń lat 1863-1864 są mogiły powstańców na okolicznych cmentarzach, pomniki upamiętniające miejsca walk powstańczych, również dokumenty zgromadzone w zasobie Archiwum Państwowego w Częstochowie.
W tym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Częstochowie przygotowało wybór dokumentów przybliżających to wydarzenie w regionie częstochowskim.
Uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji, zwiedzili pomieszczenia archiwum, zobaczyli kilka ciekawych archiwalnych dokumentów, a wśród nich m.in. księgi parafialne pochodzące z Gminy Kamienica Polska.
Za tydzień archiwum odwiedzi kolejna grupa ósmoklasistów.

 



Copyright © 2024 Copyright SP Kamienica Polska Rights Reserved.