foto1
"Słowa nie powinny być większe od czynów." H. Sienkiewicz
foto1
„Talent to tylko wielka cierpliwość.” Anatole France
foto1
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” M. Skłodowska
foto1
„Wykształcenie nie oznacza tego, ile się nauczyłeś, a nawet ile zapamiętałeś. To umiejętność rozróżniania, co wiesz, a czego nie.” A. France
foto1
„Niczego w życiu nie należy się bać. Należy to tylko zrozumieć” M. Skłodowska-Curie

+ 48 579 470 809
spkamienica@spkp.pl
+48 34 32 73 304

Szkoła Podstawowa

im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej


19 października 2022 uczniowie klas 7 oraz 8 abc udali się do Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej na wystawę pt. „Powstanie Zamojskie” pochodzącą ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Młodzież wysłuchała prelekcji Pana Mirosława Kuli na temat przebiegu działań partyzanckich w obronie Zamojszczyzny, w których największy udziału mieli żołnierze Batalionów Chłopskich i ich Komendant Główny gen. Franciszek Kamiński.
Powstanie Zamojskie to wydarzenie, podczas którego hitlerowskie władze zdecydowały, że Zamojszczyzna ma się stać „niemieckim terenem osiedleńczym” w okupowanej Polsce. W ich zamyśle ziemie te miały zostać całkowicie zgermanizowane. Przeprowadzono sondażowe wysiedlenia, które z czasem stały się coraz bardziej brutalne. Wypędzonych siłą z rodzinnych domów ludzi początkowo umieszczono w obozach przejściowych m.in. w Zamościu czy Zwierzyńcu, gdzie bezwzględnie rozdzielano całe rodziny, szczególnie dbając o to aby dzieci pozostały od matek.
Ludność Zamojszczyzny, częściowo trafiła do III Rzeszy, jako przymusowa siła robocza lub do obozów koncentracyjnych (Majdanek, Oświęcim). Od listopada 1942 r. do sierpnia 1943 r. deportowano ponad 110 000 mieszkańców regionu. Szczególnie dramatyczne są losy Dzieci Zamojszczyzny – około 30 000 – to bezbronne ofiary. Przyjmuje się, że z wszystkich dzieci objętych przymusową akcją wysiedleńczą życie straciło ok. 10 000, a ok. 4 500 przeznaczono do całkowitej germanizacji.
Do walki z okupantem stanęli głównie synowie tej ziemi – żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy w 85% byli pochodzenia chłopskiego.
Dziękujemy za ciekawą lekcję polskiej historii.

 



Copyright © 2024 Copyright SP Kamienica Polska Rights Reserved.