Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy dzień wprowadzający nas w radosny świąteczny czas. W naszych domach trwają porządki, ubierane są choinki. Dzieci aktywnie włączają się w te przygotowania, z niecierpliwością oczekują prezentów.
Na lekcjach historii w tym przedświątecznym okresie realizowaliśmy projekt „Bombka z Memmingen”. Uczniowie wysłuchali słuchowiska przygotowanego z inicjatywy IPN i Polskiego Radia. Jest to opowieść o pragnieniu wolności i
tęsknocie za Ojczyzną, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Aureliusza Dembińskiego. Akcja dzieje się 24 grudnia 1944 r. w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen. Jeńcy wojenni, wśród których jest 16-letni Powstaniec Warszawski – Aureliusz Dembiński postanawiają zgodnie z polską tradycją przygotować obozową Wigilię. Nie ma na niej białego opłatka, suto zastawionego stołu i prezentów Jest maleńka, zdobyta z narażeniem życia choinka i wykonana z tektury bombka z polskim orłem. Zamiast opłatka okruchy chleba i wiara w powrót do Ojczyzny oraz poczucie wspólnoty. Ta wzruszająca historia wprowadziła nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia i pozwoliła spojrzeć na nasze dzieje z innej perspektywy.
Dorota Grzyb