foto1
"Słowa nie powinny być większe od czynów." H. Sienkiewicz
foto1
„Talent to tylko wielka cierpliwość.” Anatole France
foto1
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” M. Skłodowska
foto1
„Wykształcenie nie oznacza tego, ile się nauczyłeś, a nawet ile zapamiętałeś. To umiejętność rozróżniania, co wiesz, a czego nie.” A. France
foto1
„Niczego w życiu nie należy się bać. Należy to tylko zrozumieć” M. Skłodowska-Curie

+ 48 579 470 809
spkamienica@spkp.pl
+48 34 32 73 304

Szkoła Podstawowa

im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej



18 listopada 2019 roku odbyło się 3. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego „Ja czytam!” działającego w Szkole Podstawowej w Kamienicy Polskiej. Tym razem uczennice zajmowały się analizą, interpretacją i wartościowaniem wierszy Ludmiły Marjańskiej.


Ludmiła Marjańska urodziła się 26 grudnia w Częstochowie 1923, zmarła 17 października 2005 w Warszawie. W latach 1936-1942 uczęszczała do Państwowego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Częstochowie, w czasie okupacji uczyła się na tajnych kompletach. Studiowała na Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym konspiracyjnej Akademii Nauk Politycznych w Częstochowie i w Warszawie. Pracowała zarobkowo i brała udział w działalności AK w Częstochowie. W 1953 roku zadebiutowała na łamach „Twórczości” (nr 8) wierszem Ethel. W latach 1956-1961 studiowała na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zakończyła studia uzyskaniem magisterium. W latach 1957-1979 współpracowała z Polskim Radiem; była redaktorką audycji poetyckich w dziale literackim, kierownikiem działu Satyry i Poezji Programu III PR. Od 1959 roku była członkiem Związku Literatów Polskich. Swoje utwory publikowała na łamach tygodnika „Współczesność” i miesięcznika „Literatura”. W 1972 roku wyróżniona została odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W 1994 roku Tadeusz Wrona przyznał poetce nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Ludmiła Marjańska to poetka, która wywodzi się z ziemi częstochowskiej i miejsce urodzenia i dorastania powraca w jej twórczości. Wiersze uczą miłości do człowieka i świata, przekazują prawdy oczywiste w sposób prosty, a jednocześnie inspirujący odbiorcę do intelektualnego wysiłku.
Spotkanie przebiegło w przyjemnej, ale twórczej i kreatywnej atmosferze. Poniższe zdjęcia potwierdzają te słowa. W końcu czytanie inspiruje, kształci, rozwija intelekt!
Barbara Zawadzka



Copyright © 2024 Copyright SP Kamienica Polska Rights Reserved.