foto1
"Słowa nie powinny być większe od czynów." H. Sienkiewicz
foto1
„Talent to tylko wielka cierpliwość.” Anatole France
foto1
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” M. Skłodowska
foto1
„Wykształcenie nie oznacza tego, ile się nauczyłeś, a nawet ile zapamiętałeś. To umiejętność rozróżniania, co wiesz, a czego nie.” A. France
foto1
„Niczego w życiu nie należy się bać. Należy to tylko zrozumieć” M. Skłodowska-Curie

+ 48 576 874 715
spkamienica@spkp.pl
+48 34 32 73 304

Szkoła Podstawowa

im. H. Sienkiewicza w Kamienicy PolskiejDnia 16 listopada 2018 roku uczniowie z klasy VIII a  i VIII b uczestniczyli w wycieczce do Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie ( woj. śląskie, gm. Lipie).

Muzeum 303 wraz z infrastrukturą zewnętrzną tworzą świetny kompleks tematycznie związany z lotnictwem. Ekspozycja muzeum poświęcona jest lotnikom, bohaterom II Wojny Światowej. Nazwa Muzeum 303 nawiązuje do najlepszego Dywizjonu 303 z okresu bitwy o Anglię II wojny światowej. W bitwie tej wzięli udział najlepsi polscy piloci wojskowi. Wśród tych pilotów był nasz As myśliwski Jan Zumbach.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z postaciami bohaterskich polskich pilotów ( wcześniej obejrzeli w kinie polski film „Dywizjon 303” i byli pod dużym wrażeniem tej adaptacji filmowej). W Muzeum 303 uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki dokumentalny film przedstawiający sytuację polskich lotników z Dywizjonu 303 w czasie toczącej się bitwy o Anglię. Film ten był częściowo animacją specjalnie przygotowaną do odbioru przez młodego widza. Oprócz tego uczniowie mieli okazję obejrzeć samoloty i helikopter z czasów II wojny światowej. Można było również do nich wejść co było dodatkową atrakcją.

Spożycie ciepłego posiłku przy kominku w kantynie wojskowej było miłym dopełnieniem czasu spędzonego w Muzeum 303.

Uczniowie byli zachwyceni tym wyjątkowym miejscem, ale najważniejsze jest to, że takie miejsce istnieje (jedyne w Europie), o którym powinien wiedzieć cały świat. 

Muzeum 303 to oddanie pamięci i hołdu wszystkim, którzy poświęcali swoje życie w obronie wolności i ojczyzny. Dobrze, że młodzi ludzie chcą poznawać takie miejsca i naszą historię, a najważniejsze, że podchodzą do tego poważnie.Copyright © 2021 Copyright SP Kamienica Polska Rights Reserved.